Często zadawane pytania
Jakie sprawy prowadzę?
Oto katalog spraw, w których się specjalizuję (nie jestem adwokatem „od wszystkiego”) i w których mogę pomóc Ci całkowicie zdalnie:
- prawo cywilne – np. dochodzenie należności w Polsce, zasiedzenia nieruchomości, podział majątku położonego w Polsce, uznawanie wyroków, np. rozwodowych, o uznaniu ojcostwa,
- prawo spadkowe – np. przeprowadzenie sprawy spadkowej w Polsce,
- prawo rodzinne – np. tzw. „zdalny rozwód, alimenty, kontakty z dzieckiem, pozbawienie/ograniczenie/przywrócenie władzy rodzicielskiej,
- prawo administracyjne – np. potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego, reprezentacja w sprawach przed Urzędem Stanu Cywilnego, rejestracja zagranicznych aktów stanu cywilnego (małżeństw zawartych za granicą, aktów urodzenia, innych),
- sprawy regulacyjne dotyczące różnic w danych osobowych ujawnionych w polskich i zagranicznych rejestrach,
- ochrona prawna majątku pozostawionego w Polsce.
Jak wygląda nawiązywanie współpracy?
- Zadzwoń do mnie lub napisz – czasem rozpoczęcie współpracy wymaga tylko krótkiej konsultacji, która w razie zlecenia prowadzenia sprawy jest bezpłatna.
- Jeżeli uznam, że mam trochę inny pomysł na sprawę, jest inna możliwość załatwienia problemu lub zajdzie konieczność przeanalizowania większej ilości dokumentów – w pierwszej kolejności zaproponuję Ci sporządzenie opinii prawnej połączonej z konsultacją. Koszt opinii zostanie zaliczony na poczet dalszego prowadzenia sprawy, jeżeli zdecydujesz się na sprawę sądową.
- Następnie wysyłam Ci umowę o obsługę prawną i pełnomocnictwo do podpisania i odesłania. W umowie znajdziesz wszystkie koszty, zasady współpracy i terminy płatności, które ustalamy wspólnie.
- Wysyłam Ci również listę potrzebnych dokumentów oraz dane do przelewów np. opłaty sądowej, opłaty od pełnomocnictwa. Ty odsyłasz mi potwierdzenia przelewów oraz skany lub zdjęcia dokumentów. Czasami potrzebuję oryginałów, np. odpisów aktów stanu cywilnego – mogę pobrać je sama z USC lub wyślesz mi je pocztą.
- Przed wysłaniem jakiegokolwiek pisma w sprawie wysyłam Ci projekt do sprawdzenia i akceptacji treści.
Ile kosztuje moja pomoc?
Koszt jednorazowej porady prawnej rozpoczyna się od 200,00 zł brutto. Dla Polaków mieszkających za granicą realizuję porady prawne w formie mailowej oraz telefonicznej. Więcej o poradach on-line przeczytasz tutaj.
Wysokość wynagrodzenia za podjęcie się konkretnego zlecenia, np. za poprowadzenie sprawy sądowej, ustalana jest indywidualnie z Klientem i uzależniona jest od rodzaju sprawy, jej zawiłości oraz niezbędnego nakładu pracy.
W zależności od rodzaju sprawy mogą zostać przyjęte następujące formy wynagrodzenia:
- wynagrodzenie naliczane według stawki za godzinę,
- wynagrodzenie ryczałtowe – za kompleksowe poprowadzenie sprawy,
- wynagrodzenie za poszczególne etapy prowadzenia sprawy.
Ty decydujesz, jaki model wynagrodzenia wybierasz.
Jak długo potrwa sprawa?
Zaczynam podejmować czynności niezwłocznie po podpisaniu Umowy o obsługę prawną i otrzymaniu - co do zasady części - umówiongo wyngrodzenia na konto.
Informuję Cię, jakich dokumentów od Ciebie potrzebuję i kiedy otrzymasz projekt pisma do akceptacji.
Ile to wszystko potrwa, kiedy sprawa będzie już w sądzie lub urzędzie?
Niestety, nie ma jednej odpowiedzi. Czas trwania postępowania sądowego w Polsce zależy od kilku czynników:
-
Rodzaju sprawy – sprawy spadkowe mogą zająć od kilku miesięcy do roku, sprawy rozwodowe od 6 miesięcy do nawet kilku lat, a sprawy cywilne – bardzo różnie, w zależności od stopnia skomplikowania.
-
Obciążenia sądu – w dużych miastach sądy są często przeciążone, co może wydłużyć postępowanie.
-
Dostępności stron i świadków
-
Możliwości prowadzenia sprawy zdalnie – obecnie coraz więcej sądów dopuszcza rozprawy online, co może znacząco przyspieszyć cały proces.